W Polsce coraz więcej przypraw ziołowych zyskuje popularność, ale nadal jesteśmy bardzo wstrzemięźliwi w stosowaniu mniej znanych ziół. Najczęściej używanymi przyprawami są wciąż takie, jak: majeranektymianek, rzadziej bazylia. Powodem tego jest słaba znajomość przypraw ziołowych i możliwości ich stosowania dla poprawienia smaku potraw.

  Przyprawy ziołowe można stosować świeże, suszone lub mrożone. Suszenie jest czynnością stosunkowo łatwą. Liście wraz z łodygami zbiera się, gdy roślina zaczyna kwitnąć. W żadnym wypadku nie należy suszyć ziół na słońcu. Najlepiej rozwiesić je w pęczkach (liśćmi do dołu) w suchym i przewiewnym miejscu. Suszone przyprawy przechowuje się w szczelnie zamkniętych pojemnikach w chłodnym i suchym miejscu.

Przyprawy ziołowe

Bazylia /25g/

Bazylia /25g/
Bazylia /25g/

Bazylia, zwana jest także „małym cudem świata”. Nazwę nadali jej Grecy - basilikum znaczy królewski, dlatego bywa również nazywana zielem królewskim.

Cena: 3,60 zł
szt.

Cząber /20g/

Cząber /20g/
Cząber /20g/

Używany już w starożytnym Rzymie. Pospolity w średniowiecznej Europie. Miał podobno zapobiegać sklerozie. Uważany niegdyś za afrodyzjak (jego łacińska nazwa pochodzi od bożka Satyra). 

Cena: 4,05 zł
szt.

Czosnek niedźwiedzi /20g/

Czosnek niedźwiedzi /20g/
Czosnek niedźwiedzi /20g/

To prawdziwy cud natury. Czosnek niedźwiedzi był od niepamiętnych czasów, powszechnie spożywany w okresie przednówka w naszej strefie klimatycznej. Od wieków traktowany jak antidotum na różne dolegliwości oraz prawdziwa bomba witaminowa. Uznawany był jako wyjątkowo skuteczny lek przeciwko przeziębieniom. 

Cena: 6,62 zł
szt.

Estragon

Estragon
Estragon

Bez estragonu nie byłoby sosu Bearnaise, ani w ogóle żadnej przyprawy dobrej kuchni. Znany już w średniowieczu w kuchni arabskiej. Drugi człon nazwy łacińskiej pochodzi od słowa "draco", oznaczającego smoka- w średniowieczu wierzono bowiem, że estragon ma moc odstraszania potworów.

Cena: 3,38 zł
szt.

Kolendra mielona /30g/

Kolendra mielona /30g/
Kolendra mielona /30g/

Kolendra wymieniana jest już w Biblii jako roślina uprawna, a w grobowcach faraonów znaleziono jej nasiona. Grecy i Rzymianie dodawali kolendry do wina, aby nadać mu aromat i smak. Chińczycy z kolei wierzyli, że kolendra może zapewnić nieśmiertelność. 

Cena: 3,13 zł
szt.

Koperek /15g/

Koperek /15g/
Koperek /15g/

Koperek to bardzo popularna roślina hodowana na w ogródkach działkowych. Zapach kopru to niepowtarzalna kompozycja zapachowa, której nie może zabraknąć w obiedzie z ziemniakami, sałatce czy jajkach.

Cena: 3,80 zł
szt.

Lubczyk

Lubczyk
Lubczyk

Sama nazwa nie ma nic wspólnego z „lubieniem”. Jest to nic innego jak tylko zniekształcenie łacińskiego słowa libusticum - co oznacza ziele z Ligurii. Lubczyk pochodzi z Włoch. Jest uważany za roślinę wywołującą wielką namiętność. Podobno Kaligula zmarł po wypiciu nalewki z lubczyka - zabić go miała zbyt wielka namiętność, wywołana przez to zioło.

Cena: 3,47 zł
szt.

Majeranek /10g/

Majeranek /10g/
Majeranek /10g/

Nazwa majeranek pochodzi od arabskiego słowa marjamie, które oznacza „nieporównany”. Na wybrzeża Morza Śródziemnego sprowadzili majeranek Arabowie. W XVI wieku zioło to dotarło do Niemiec. Był używany do warzenia piwa dopóki, nie zastąpił go chmiel. Dodawał aromat do wina zwanego Hipokras popularnego w czasach średniowiecznych.

 

Cena: 2,96 zł
szt.

Oregano /20g/

Oregano /20g/
Oregano /20g/

Oregano zwanego również lebiodką pospolitą lub dzikim majerankiem było opisane już w I wieku n.e. Zachwalał je grecki lekarz Dioskorides. Jako często spożywane zioło wymieniał je starożytny gastronom rzymski Caeilus Apicius. Ojciec medycyny Hipokrates uważał oregano za lek na niemal wszystkie choroby i dolegliwości. 

Cena: 4,65 zł
szt.

Pietruszka liść /10g/

Pietruszka liść /10g/
Pietruszka liść /10g/

Pietruszka zielona to potężna dawka witamin C, A, E oraz składniki mineralne: żelazo, magnez, miedź, wapń, potas, fosfor, mangan. Przyczynia się do wzrostu odporności nachoroby i stres. Dobrze wpływa także na skórę, ma właściwości regenerujące. Reguluje proces trawienia i redukuje zagrożenie powstania kamicy żółciowej. Jako przyprawa nadaje potrawom jakby ostatni szlif.

Cena: 3,67 zł
szt.

Rozmaryn /15g/

Rozmaryn /15g/
Rozmaryn /15g/

Rozmaryn znali już satrożytni Rzymianie, Grecy i Eipcjanie. Legion y rzymskie i plemiona germańskie przeniosły rozmaryn do Europy Środkowej dzięki swym wyprawom wojennym.

Cena: 2,74 zł
szt.

Tymianek

Tymianek
Tymianek

Tymianek stosowany jako środek odkażający już 3000 lat p.n.e. przez Samarytan. W Szkocji uważany za zioło dodające odwagi. W średniowieczu damy wyszywały na strojach rycerzy gałązkę tymianku jako oznakę odwagi i męstwa.

Cena: 2,60 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl