Nie płać za przesyłkę!
Darmowa dostawa (Kurier Inpost) już od 80,00 zł.
Papryczki chili – sposób na nadciśnienie
Papryczki chili – sposób na nadciśnienie
Papryczki chili – sposób na nadciśnienie

Jeśli lubisz ostre potrawy, w skład których wchodzą papryczki chili możesz być bardziej spokojny o swoje ciśnienie krwi. Ostatnie badania przeprowadzone w Chinach udowadniają hipotensyjny wpływ pikantnej diety na wartości ciśnienia tętniczego.

 

Czy jest kapsaicyna?

Wszystko za sprawą obecnej w ostrych papryczkach substancji zwanej kapsaicyną. Kapsaicyna odpowiedzialna jest właśnie za specyficzne uczucie towarzyszące jedzeniu pikantnych przypraw. Odczuwamy wtedy zazwyczaj uczucie gorąca czasami nawet bólu. Działanie kapsaicyny na naczynia krwionośne polega na pobudzaniu komórek śródbłonka – specjalnych komórek wyściełających od środka nasze żyły i tętnice. Za sprawą specjalnych receptorów kapsaicyna powoduje zwiększenie wydzielania tlenku azotu (NO) w śródbłonku. Tlenek azotu z kolei wywołuje rozluźnienie mięśniówki naczyń, co prowadzi do ich rozkurczu i w konsekwencji spadku ciśnienia tętniczego krwi.

Do tej pory badania przeprowadzane były na szczurach laboratoryjnych, dlatego uzyskane wyniki potrzebują teraz potwierdzenia w badaniach epidemiologicznych na ludziach. Na chwilę obecną trudno ustalić ile papryczek należy zjeść by zaobserwować pożądany hipotensyjny efekt. Prawda jest jednak taka, że w pewnych rejonach Chin gdzie mieszkańcy jedzą pikantne potrawy z dużą ilością papryczek chili, nadciśnienie tętnicze występuje rzadziej.

 

Kapsinoid a kapsaicyna

Dla tych, którzy nie tolerują ostrej kuchni, alternatywą dla walki z nadciśnieniem jest substancja podobna do kapsaicyny – kapsinoid, występująca w mniej pikantnych odmianach papryki.

Najchętniej kupowane produkty
Czarnuszka /40g/
Czarnuszka /40g/
5,69 zł
szt.
Czosnek niedźwiedzi /20g/
Czosnek niedźwiedzi /20g/
6,62 zł
szt.
Kurkuma /50g/
Kurkuma /50g/
4,65 zł
szt.
Pieprz kolorowy ziarna /35g/
Pieprz kolorowy ziarna /35g/
6,81 zł
szt.
Przyprawa do Rosołu /170g/
Przyprawa do Rosołu /170g/
7,73 zł
szt.
Przyprawa Sos Tzatziki /60g/
Przyprawa Sos Tzatziki /60g/
4,20 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl